Prosím počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFPBTÚstav chemie přírodních látek  → Věda a výzkum → Jitka Moravcová → Ligandy pro lektiny patogenních bakterií
iduzel: 10951
idvazba: 12907
šablona: stranka
čas: 25.2.2018 12:19:31
verze: 4219
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Ligandy pro lektiny patogenních bakterií

Jedním z největších problémů, se kterým se potýká moderní medicína je široká škála bakterií rezistentních k antibiotikům, kde hraje důležitou roli tvorba biofilmu. V popředí našeho zájmu jsou zejména dvě oportunistické baktérie, V případě patogenní oportunistické bakterie Pseudomonas aeruginosa, která způsobuje smrtelné infekce dýchacích cest je formování biofilmu částečně zprostředkované lektiny PA-IL a PA-IIL se specifickou afinitou pro d-galaktosu a l-fukosu. Burkholderia cenocepacia je Gram-negativní baktérie, která způsobuje zejména u pacientů s cystickou fibrózou závažné onemocnění dýchacích cest, které má nezřídka fatální následky. Za její účinky je spoluzodpovědný lektin BC2L-A , který je specifický pro d-mannosu a l-fukosu.

Zabýváme se přípravou potenciálních ligandů zmíněných lektinových receptorů, které mají strukturu polyvalenčních glykomimetik. Základním skeletem je kalix[4]aren nesoucí propargylové skupiny, která v reakci s cukerným azidem za podmínek „click“ reakce poskytne glykomimetikum.

originál

Substituované kalix[4]areny jsou připravovány ve skupině prof. Ing. Pavla Lhotáka, CSc. z Ústavu organické chemie VŠCHT Praha.

 

Aktualizováno: 29.12.2014 21:20, Autor: Kamil Parkan

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi